Terste kalan trader uzun vadeci olur.

Yatırıma yeni başlayanları yüksek kar oranları cezbeder.  " Yatırım mı, Ponzi mi?  " adlı yazımda da bahsettiğim iştah sizi yatırıma doğru çeker.  O bir yatırım mı ponzi mi asla anlayamazsınız. Bazı şirketler batmak üzerine kurulabilir. Bazı coinler de batmak üzerine kurulabilir. Bunları farketmek çok mümkün değildir. x yatırımına 1k yatırım yaptığınızı ve kısa sürede 1,2k olduğunu düşünün. 4 yolunuz var . 


Bazen en güzel yol budur. "Kar cebe yakışır." jargonunu temsil eder. Traderlık kısmı da burası aslında.


Bunu yapmak için yatırıma güveniyorsunuz ama kısa vadede düşebileceğini de düşünüyorsunuz. Düşse de tekrar çıkacağına eminsiniz.


Bu yatırıma da güveniyorusuz ama başkaları tarafından da kabul görecek mi bunu görmek istiyorsunuz. Bunu bazen hacimle bazen fiyatla ölçersiniz ama sonuç olarak bekler ve kademeli giriş yaparsın.


Burada genelde anapara alınır kar kısmı bırakılır ve uzun vade dokunulmaz. Yumurta gibi düşünün. Yumurtlasın ve yaşar büyük ve lezzetli bir tavuk olursa keser yerim havasıyla bakılır.

İhtimaller bu kadar zannettiniz değil mi? Tabi ki de hayır. :)

Diğer ihtimal: Terste Kalmak

Bir yatırım yaptığınızı düşünün 1000x yatırdınız ve 800x'e düştü. Sonra 600x'e düştü. İşte şimdi s*çtınız. Zarar ettiğinizi kabul edip satıp çıkacak mısınız. Yoksa inat yapıp bekleyecek misiniz. İki ucu b*klu değnek dedikleri tam olarak bu. Hangisini seçseniz gözünüz diğerinde kalacak.

Unutmayın bazen kaybettiğini kabul edip geri çekilerek de kazanabilirsiniz. Daha fazla zarar etmemek de bir kazançtır. Borsanın deli gibi çıktığı bu günlerde bunun çok da bir anlamı olmayabilir ama borsa düşüşe geçince hatırlamanız dileklerimle...