Kredi limitleri hiç olmadığı kadar değerli.

    


     Enflasyon kamu kurumları tarafından hesaplanır ve genelde biraz geriden takip eder. Örneğin x ürünü 10k fiyata satılırken piyasa değeri 12k'ya yükseldi. Hala birileri 10k'ya satıyor olabilir. Hepimiz biliyoruz ki covid salgınının etkilerini azaltmak için nerdeyse tüm devletler para basıp halka dağıttı. Bu da dolaşan paranın artacağı anlamına gelir. Herşeyin fiyatının artacağını biliyoruz. Merkez bankaları böyle durumlarda faiz artırır. O kadar  çok para basıldı ve dolaşan para miktarı artırıldı ki enflasyon yükseliş trendine girdi. Faizin çok artması gerekirken artırılan faiz minimal durumda kaldı. Çünki kızlı bir faiz artışı tüm ekonomiyi kilitleyip çok daha büyük soruna sebep olabilirdi. 

        Gelelim kredi konusuna. 100k kredi çektiğinizi varsayıp maliyet  hesaplaması yapın bunu bi çok internet sitesinden veya bankanızdan yapabilirsiniz.  Çektiğiniz krediye ödeyeceğiniz faiz ile enflasyon öngörülerini gözden geçirin. Elinizde olmayan bir para sayesinde nasılda kar ettiğinizi anlayacaksınız. Burda x ürününü alın diyemem bu herkese göre değişir. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar