Yatırım konusundaki ilk yazım ( böyle başlık mı olur düzeltcem sonra bunu )

    Harçlık alma zamanından para kazanma zamanına geçince fark ettiğiniz ilk şey, eriyor ulan bu para durduk yerde demek oluyor. Tabi bu yıl önceki yıllardan daha çok eridi o ayrı mesele ama bundan önceki yıllarda da eriyordu zaten. Hemde sadece TL değil tüm kağıt paralar az yada çok eriyor. O kadar çalışıp kazanıyoruz dolayısıyla erimesini istemiyoruz. Erimeyi engellemek için bazı seçeneklerimiz var. Bu yazımda seçeneklerin şöyle bi üstünden geçip sonra hepsine detaylıca gireceğiz. 

    1) Altın:
En eski gelir koruma kapısıdır. ( Bu yola çıktığımızda ilk amacımızın gelir korumak olduğunu unutmayalım. 2. amacımız para kazanmak ) Binlerce yıldır kabul görmüş. Dünyanın heryerinde her döneminde kıymet kabul görmüş başka bir ürün sanırım yok. O yüzden listenin en başına gururla yazıyorum.

    2) Döviz:
Dolar, euro, sterlin... hepsi bir merkez bankası tarafından kontrol edilen arzı sınırlı olmayan, her an yenileri basılıp elimizdekilerinin değerinin değeri azalabileceği nedeniyle benim radarımdan hemen çıkıyor.

    3) Petrol:
Ne zaman artacak ne zaman ucuzlayacak belli olmadığı için sadece çok ucuzken yatırım için radarıma giriyor. Öyle kafamıza göre alıp stoklayamadığımız için de çok fazla alabileceğimiz yer yok. Bi kaç yöntem var kısa ve uzun vade için. daha sonra detaylıca anlatacağım.

    4) Faiz:
Oranları enflasyon üzerinde olmadığı sürece mantıklı bir araç değil. Bi de vergi kesiliyor. İyice anlamsızlaşıyor. Benim radarımda değil. Taki enflasyonun çok üstünde faiz verilene kadar. Faizle para kazanma yöntemi de var. Daha sonra anlatacağım detaylıca. (asıl para burdan kazanılıyor.) 

    5) Hisse Senedi:
İşler burdan sonra çok karmaşıklaşıyor. Buraya kadar altın mı petrol mü dolar mı faiz mi derken çok az seçenek vardı. Burda birsürü ülke, bir sürü borsa ve onbinlerce şirket var. Hangisine neden yatıracağız. Burası en çok zaman harcanan ve tek seçenek içinde en çok zaman kaybettiğimiz yerdir. Belki burda da en çok bunların konusu geçecek. Bi yerden sonra başka seçenek yok gibi bile gelecek belki ama ne yapacağımı bulamayınca dönüp bu yazıya bakacağım. 

    6) Kripto paralar:
Bitcoin dışındakiler benim radarımda değil onlarda max varlığımın yüzde 1'i olabilir. Daha fazla risk bence kumara girer. En başta amacımız paramızı korumaktı unutmayalım.
Not: kapılıp benimde fazla para yatırmışlığım var. 

Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar